Să mă scuzați, eu nu mai pot să tac.
Am atâtea lucruri de zis și si mai multe să fac.
Între noi fie vorba, m-am cam săturat
În loc să-mi fac viața, dupa voi să fac curat.

Sunteți chiori sau ce naiba se-ntamplă cu voi?
Vă vreți salvați, dar vă pișați pe eroi!
Oamenii tineri nu sunt groapa ta de gunoi.
Mai bine fă pași și dă-ne speranța-napoi!


miercuri, 13 mai 2026

Fără coșmaruri cât nu le avem!

M-am săturat atât de tare

De cei care cred că le știu pe toate

De cei care își pun probleme

Ba de viață, ba de moarte

De cei care spun că e inadmisibil

Că așa ceva nu se poate

De cei care caută soluții

În loc să fie atenți cum să se poarte


Și lumea a devenit așa un loc antipatic

În care speranța unui dans estatic

A devenit o imposibilitate practic

În care, din dorința de a ne vindeca,

Ne îmbolnăvim mai tare

În care iar apar ăia care le știu pe toate,

Pregătiți parcă să te omoare


Așa a devenit lumea un tărâm în care impredictibilitatea e ignorată

Că noi le știm pe toate,

Dar ne cade în cap lumea toată

În care suntem siguri

Fără să știm mai nimic

În care habar n-avem și nici timp să ne străduim vreun pic

Dar suntem vehemenți, că, doamne, avem creier — cică

Însă adesea nu folosim din el mai mult decât folosește o pisică!

Cică omul e singurul care judecă și pentru asta ar trebui să ne blamăm

Dar știm noi că restul animalelor nu judecă sau e mai simplu să ignorăm?

Ne place să persecutăm în loc să încurajăm.


Tendința asta că noi le știm pe toate și că e rău nu-mi miroase a bine

Și lasă binele să plece chiar de lângă tine…

Noi suntem ușor de zdrobit pentru că suntem haotici

Și ne lăsăm seduși de propriii monștri imaginari cu ochi hipnotici

Dar niciun monstru nu e acolo dacă îi dai pace.

Până la urmă, mai devreme sau mai târziu, oricum altă socoteală se face.

Că nu e nimic mai fatalist decât războiul.

Nu-i corect să-ți pierzi resursele,

Dar nici să hrănești cu cadavre noroiul.

Mai bine fă pace cu nebunul și-ți recuperezi tu casa mai la vale

Mai bine un stat fără aur decât un sat plin de jale…

Mai bine o casă fără becuri decât un părinte fără copil.

E dreptul tău să plângi, e drept să fii umil

Dacă prin asta câștigi aer, câștigi non-frică, libertate

De a nu mai avea coșmaruri noapte de noapte


Oamenii au așa o frică mereu de schimbare

Dar dacă omul nu se schimbă constant, mai stă o tură și moare

Însă noi am uitat să învățăm de la natură

Ni se pare că ne-am deșteptat și că dintre betoane, înarmați cu ură,

Răzbim noi și facem din plastic prăjitură


Dar nu-i așa… sau cel puțin eu nu cred în varianta modernă.

Eu prefer ca penele să îmi joace sub pernă

Eu prefer ca trupul să mi-l ung cu slănină

Eu prefer ca scrubul să mi-l iau din salină

Și blana gâtului meu să fie de la vulpoiul ce l-am vânat

Și pielea pantofilor mei de la calul ce l-am adăpat

Și sucul ce-l beau să mi-l fac pe loc din plantă, cu apă din munte

Care nu-mi hârjâie pielea dacă îmi dau cu ea pe frunte

Și aș prefera să n-am de ce să mă vindec pentru că n-am de ce să mă îmbolnăvesc

Dar într-o lume în care cel mai mult manipulăm plastic, habar n-am cu cine de fapt vorbesc


Că-i politically incorrect să îmi placă alcoolul și să mănânc carne

E politically incorrect să pui la drac coarne

E politically incorrect să fii altfel decât radical

Eu sunt și Adam și Eva într-una, dar n-o să-mi scriu pe frunte că sunt papagal.


N-ați înțeles nimic, huh? Vedeți că n-am dreptate?


Oricum, dreptatea nu e o chestie generală, depinde de mulți factori scriși în mai mult de o carte. Și s-au scris atâtea că azi e greu să mai zici dacă-i albă sau neagră.

Hai mai bine să o lăsăm așa și să nu mai tragem mâța de coadă!

Să facem o baie în cadă, cât avem o gaură în pământ

Să mâncăm o prăjitură cât e legal să folosim unt

Să plantăm un copac cât avem o sămânță

Să hrănim un copil cât avem o speranță

Să iubim un nebun cât avem speranță

Să spălăm o cârpă cât nu ne-am înecat în ignoranță

Să donăm un pantof cât nu i-am pierdut perechea

Să ascultăm o muzică cât mai avem urechea.


Fiți oameni mai buni, 

fiți mai sinceri și poate

veți dormi, în cele din urmă, 

mai bine la noapte.


Aprilie 2025

Niciun comentariu: